Главная страница
Контакты

    Главная страница


Менің үйім (8 сынып)




Дата18.04.2017
Размер21.3 Kb.

Менің үйім (8 сынып)


Ғылым және білім министрлігі

Солтүстік Қазақстан облысы, Тайынша ауданы, Летовочный селосы

«Летовочный орта мектебі»














Ашық сабақ

(қазақ тілі, география)


«Менің үйім»

















Дайындап, өткізді: Ташмагамбетова Ш.А.

Козинская К.Д.


2016-2017 оқу жылы

Сынып: 8

Пән: қазақ тілі (28 - сабақ)


Сабақтың тақырыбы: Менің үйім

Сабақтың мақсаты: тақырып бойынша мәлімет беріп, оқушылардың білімдерін

жүйеге келтіру. Пәнге қызығушылығын арттыру;
Білімділік: тақырып бойынша оқушылардың білімдерін кеңейту;

Дамытушылық: тақырып бойынша білік, білім дағдыларын дамыту. Сұрақтарға

жауап беру арқылы оқушылардың қисынды ойлау, сөйлеу

қабілетін арттыру, ауызша және жазбаша тіл мәдениетін дамыту.

Тәрбиелік: өз үйін, Отанын сүюге, құрметтеуге, мақтан етуге тәрбиелеу. Бір-

бірімен сөйлесу әдебін ұстануға, өзара сыйластыққа тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас сабақ

Оқыту формасы: топпен жұмыс

Әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, тірек-схема құрастыру, баяндау, сын тұрғысынан

ойлау - элементтері, топпен жұмыс.

Пәнаралық байланыс: орыс тілі, география

Технологиясы: сын тұрғысынан ойлау, АКТ.

Көрнекіліктері: суреттер, Интерактивті тақтада, тірек-схема, флипчарт

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі. Сөйлесім.

  1. Сәлемдесу; оқушыларды түгендеу; оқушыларды сабаққа бейімдеу.

II. Үй тапсырмасын тексеру.

III. Жаңа сабақ.

1. Сөйлесу

Сабақтың тақырыбына шығу үшін, тірек- схеманы интерактивті тақтада көрсетіп, оқушылармен сұрақ-жауап алмасу.

- Балалар назарларыңызды тақтаға аударыңыз. Тақтада не бейнеленген?

- Осы сөздерді бір атаумен қалай атаймыз?

- Дұрыс, осы сөздердің ортақ атауы - Үй

hello_html_76aef7b7.jpghello_html_73074634.jpghello_html_6a7cb06d.jpg

hello_html_7123f27.jpghello_html_m3cb34ebe.jpg

hello_html_68bf20c0.pnghello_html_m1ba8df93.jpghello_html_m1996bb0.jpghello_html_2510fe8b.jpg

- Дұрыс айтасыңдар, сонымен бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар? (Менің үйім)

- Дұрыс, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Менің үйім». Ал енді тақырыбымызды басқа тілдерге аударып көрейік. (оқушылар сабақтың тақырыбын ағылшын, орыс, украин, поляк, т.б. тілдерге аударады)

- Ал, сабағымызға қандай мақсат қоямыз?

- Дұрыс, сабағымыздың мақсатына жету үшін, біз бүгін бір неше тапсырма орындаймыз.

- Топқа бөлінеміз

  1. Беседа

  • Что вы вкладываете в слово (понятие) дом?

(1.Жилое здание, строение)

(2. Дом — это крыша над головой, Мы должны быть благодарны древним людям за такие придумки и постройки. Ведь, если вспомнить, начиналось всё с малого: подземные жилища, потом — жилища, немного уже напоминавшие домики. Дом — это необходимое понятие в нашей жизни.)

  1. Место постоянного проживания человека, характеризующееся определенными отношениями и укладом жизни.)

- Дом это не только то место где мы живем, дом это наше родное село, наш район, наша область, наша великая страна, наша Родина – Казахстан.

О, Казахстан, как ты велик,

Люблю тебя за твой могучий лик!

За степи, горы, реки и моря,

За то, что ты – Родина моя

- Ребята покажите где же находится наш дом наша страна Казахстан? Ребята, посмотрите на физическую карту Казахстана. Территория нашей Родины очень велика. Она тянется от Прикаспийской низменности на западе до Алтайских гор на востоке на 3000 км. С севера на юг Казахстан тянется на 1600 км. Когда в Петропавловске на севере гуляют метели, на юге, в Шымкенте, уже цветут сады. По размеру территория Казахстана входит в десятку крупнейших государств мира.

Госуда́рство - организация общества, располагающая специальными механизмами управления и принуждения, устанавливающая правовой порядок на определённой территории, и обладающая суверенитетом. Термин «страна» хотя и используется в значении «государство», тем не менее, их необходимо различать, поскольку не все страны являются государствами.

Население 17 млн. человек. Ребята на сколько административно территориальных областей делится Казахстан? Давайте их отобразим на флипчарте

3. Жұптық жұмыс

Тапсырма: сыныптастарыңнан сұхбат алыңдар.

Мысалы:

  • Сен қандай үйде тұрасың?

  • Өзүйіңтуралы не айтааласың?

  • Өзбөлмең бар ма?

  • Сенің үйің қай көшеде орналасқан?

  • Т.б.

  1. Топтық жұмыс. «Жобалау» әдісі

Тапсырма: «Менің арманымдағы үй» тақырыбына өз жобаларыңызды дайындап, қорғаңдар.

  1. Өздік жұмыс

Тапсырма: қажетті сөздерді пайдаланып, «Менің бөлмем» тақырыбына шағын мәтін құрастырыңдар.

Жұмсақ орындық, кең, кереует, жарық, айна, сөре, кілем, ілінген, үстел, сурет.

  1. «Торлы диаграмма» - өткен материалды жүйелеу.




7. Рефлексия (қорыту)

Мұғалім:

(Значение слова дом: строение для житья; Родина, История, Культура Казахстан)

  • Выразить пятью существительными свое отношение к уроку;

(Дом, Родина, Любовь, Мир, Жизнь)

  • Үй сөзіне 5 сын есім жазыңыз.

(әдемі, жайлы, жылы, т.б)

  • Сформулировать одним предложением восприятие урока.

(Интересный, познавательный, необычный урок)

8. Бағалау.


Аты-жөні

Сөйлесу




Сұрақ-жауап

Топтық жұмыс

Өздік жұмыс




Жалпы баға











































9. Үй жұмысы: 1 тапсырма 54 бет, мәтін негізінде өз үйлерің туралы айтыңдар.

































Синквейн

  1. Зат есім

  2. 2 сын есім

  3. 3 етістік

  4. Сөйлем құрастыру

  5. Синоним




  • Сынып: 8
  • 3. Жұптық жұмыс
  • Топтық жұмыс.
  • «Менің арманымдағы үй»
  • 8. Бағалау.
  • 9. Үй жұмысы